Print

Singapore Polytechnic Debate Open 2013: RESULTS

Written by DA(S) Admin on .

On the 15th and 16th of June 2013, Singapore Polytechnic organised the annual SP Debate Open (SPDO). The SPDO is an Asians-format competition catered towards secondary schools, junior colleges and polytechnic teams of a wide variety of experience levels and backgrounds.
 
The competition witnessed Hwa Chong Institution Team DP winning the Secondary School break of the tournament and WSDC Singapore Team A winning the Open break.
 
Click on "Continue Reading" for more results of SPDO 2013.

The full results are as follows:
 

 Secondary School Break

 Open Break


Quarter-Finalist Teams
:
- Nabray (had to withdraw from tournament)
- Joey's Cult
- Nanyang Girls' High School Team A
- Nanyang Girls' High School Team B
- Raffles Girls' School Team B

Semi-Finalist Teams
:
- Raffles Institution Team A
- Raffles Institution Team B
 
1st-Runners-Up Team:
- Hwa Chong Institution Team T

Champion Team (winning the Grand Finals on a 5-2 split decision):
- Hwa Chong Institution Team DP
 
Best Speaker of Grand Finals: Bryan Yan (3rd Prop, HCI DP)

Top 20 Secondary Speakers of the Tournament:
=20) Jeremy Chan - Raffles Institution Team A
=20) Ryan Sam - Raffles Institution Team B
=20) Tiffany Handjaja - River Valley High School Team CC
=18) Au Wei Hoe - Hwa Chong Institution Team PFA
=18) Yeo Jun Wei - Raffles Institution Team C
17) Nah Sze Perng - Raffles Institution Team B
=14) Kay Tan - Nanyang Girls' High School Team A
=14) Ernest Sng - Raffles Institution Team A
=14) Gabriel Tan - Hwa Chong Institution Team T
13) Vanessa Chua - Nabray
12) Raphael Hugh Chang - Hwa Chong Institution Team DP
11) Beverly Fu - Raffles Girls' School Team A
10) Timothy Ethan Lee - Hwa Chong Institution Team T
9) Nabilah bte Bahrim - Nabray
8) Charmaine Chua - Nanyang Girls' High School Team B
=6) Ng Ray - Nabray
=6) Bryan Yan - Hwa Chong Institution Team DP
5) Kok Jun Yi - Hwa Chong Institution Team T
4) Goh Su Ning - Nanyang Girls' High School Team A
3) Hari Kope - Raffles Institution Team A
2) Alicia Lim - Nanyang Girls' High School Team B

1) Wang Pei Xuan - Nanyang Girls' High School Team A

 

Quarter-Finalist Teams:
- Debate Development Initative Team Pyre
- River Valley High School Team 2.5
- Victoria Junior College Team A
- WSDC Singapore Team B

Semi-Finalist Teams:
- Team MRT
- WSDC Singapore Team C

1st-Runners-Up Team:
- Temasek Junior College Team DF

Champion Team (winning the Grand Finals on a 6-1 split decision):
- WSDC Singapore Team A

Best Speaker of Grand Finals: Etsuko Lim (3rd Prop, WSDC Singapore Team A)

Top 20 Secondary Speakers of the Tournament:
20) Arthur Lee - WSDC Singapore Team B
19) Rachel Chia - Team MRT
18) Angie Ong - Victoria Junior College Team A
=14) Timothy Ong - WSDC Singapore Team B
=14) Isabel Yeow - Temasek Open Mixed
=14) Benson Lim - Temasek Junior College Team DF
=14) Benedict Tan - Debate Development Initiative Team Pyre
13) See Wern Hao - Hwa Chong Institution (College) Team A
12) Ng Jia Win - River Valley High School Team 2.5
=10) Thurston Heng - Team MRT
=10) Sarah Tay - Victoria Junior College Team A
9) Gideon Lee - NUS High School (Junior College)
=7) Lee Chin Wee - WSDC Singapore Team A
=7) Manoj Kumar Thiyagarajan - Team MRT
6) Etsuko Lim - WSDC Singapore Team A
5) Joel Nee - WSDC Singapore Team C
=3) Tan Kuan Hian - WSDC Singapore Team B
=3) Abel George - Temasek Open Mixed
2) Ernest Goh - WSDC Singapore Team C

1) Samuel Augustine Wittberger - WSDC Singapore Team A