Get involved with DA(S)

Join us as a member today!

- Up to date News
- Upcoming Programs
- Competitions and Events
  and many more...

Join Us

Print

Youth Debate Open 2016 Results

Written by DA(S) Admin on .

Co-organised by Debate Association (Singapore) and the Management Development Institute of Singapore (MDIS) this year, the annual Youth Debate Open (YDO) aims to bring secondary school students from a wide range of debating backgrounds together in a friendly competitive environment. 

After two very exciting days of debates where teams argued on topics such as whether hacktivism brought about more harm than good, and whether there should state involvement in marriage, here are the results from the Youth Debate Open 2016:

 

Click "Continue Reading" for the results

 

 

Gold Division

Champion Team: The Biggest Losers

1st Runner-Up Team: Nanyang Girls' High School

Semi-Finalist Teams: HCI A, Sick Mind Ducks

HCI A (Proposition) met The Biggest Losers (Opposition) in the Gold Division Semi-Final 1. In a 2-1 split, The Biggest Losers won the round and advanced to the Gold Division Grand Final.

Sick Mind Ducks (Proposition) met Nanyang Girls' High School (Opposition) in the Gold Division Semi-Final 2. In a 2-1 split, Nanyang Girls' High School won and advanced to the Gold Division Grand Final.

In the Gold Division Grand Final, The Biggest Losers (Proposition) won their round against Nanyang Girls' High School on a 3-2 split.

The best speaker of the Gold Division Grand Final was the 2nd Proposition speaker, Siobhan Tan (The Biggest Losers).

The speakers who ranked in the Gold Division are, in order:

1. Khor Jia Wei, Hwa Chong Institution (HCI A)
2. Lee Jit Ping, Hwa Chong Institution (HCI A)
3. Yeo Shi Wen, Raffles Girls' School (The Biggest Losers)
4. Lee Wen Hao Eugene, Hwa Chong Institution (HCI A)
5. Gareth Lim, Anglican High School (Sick Mind Ducks)
6. Asyura Abdullah, Loyang Secondary School (Team LYSD)
7. Siobhan Tan, Raffles Girls' School (The Biggest Losers)
8. Lincoln Lau, Anglican High School (Sick Mind Ducks)
9. Ho Ka Tung, Anglo-Chinese School (Barker Road) (ACS (BR))
10. Suneethi Sreekumar, National Junior College (National Junior College)

Silver Division

Champion Team: Team LYSD

1st Runner-Up Team: Tanjong Katong Girls' School

Team LYSD (Proposition) faced Tanjong Katong Girls' School (Opposition) in the Silver Division Grand Final. With a unanimous 5-0 decision in favour of Team LYSD, Team LYSD became the Silver Division Champion of YDO 2016.

The best speaker of the Silver Division Grand Finals was the 2nd Proposition speaker, Asyura Abdullah (Team LYSD).

The speakers who ranked in the Silver Division are, in order:

1. Leemah Bisht, Loyang Secondary School (Team LYSD)
2. Yoon Shwee Yee, Anglican High School (Team Anglican)
3. Aditi Rai Sia Mei Ann, Tanjong Katong Girls' School (Tanjong Katong Girls' School)
4. Cladys Lian, Anglican High School (Sick Mind Ducks)
5. Pearlyn Wong Yan Li, Anglican High School (Team Anglican)
6. Declan Chua Qi Xun, Serangoon Secondary School (Serangoon Secondary School
7. Pandora Tan, Xinmin Secondary School (Xinnergy)
8. Yashwit Polapragada, Loyang Secondary School (Team LYSD)
9. Sanjana Ransilu Piyasanka, Tanjong Katong Girls' School (Tanjong Katong Girls' School)
10. Danial Asyraaf, Victoria School (VS WildBees)

 

Contact Info

Debate Association (Singapore)

outreach@debates.org.sg