Print

Results of DADC 2018

Written by DA(S) Admin on .

The Debate Association Debating Championships (formerly known as Speak! Ventures Debating Championships) is an annual tournament organised by DA(S) that serves as a crucial preparatory tournament for teams competing in the Singapore Secondary Schools Debating Championships.
 
This warm-up tournament gives teams from all 3 divisions a chance to sharpen their skills and put what they've learnt to the test so that they can give their best at the Nationals, which normally runs from February to late April every year.
 
This year, DA(S) was honoured to have the National Coach of our very own Team Singapore, Mrs Geetha Creffield, serve as Chief Adjudicator of the competition to provide expertise in setting quality debate motions and judge debates. The tournament was held on 27th and 28th January at our venue partner for the second year running, Tanglin Trust School.
 
We hope that all debaters had a wonderful time, and we are grateful to all of our partners and their staff as well as the support of the debate community including teachers, coaches, judges, and all volunteers.
 
 
Click Continue Reading to find out the full results
 
 
Here are the full results of DADC 2018:
 
Top 20 Speakers of Silver Division:
 
1st) Lufta Shazneen Hasan [Fuhua Secondary School]
2nd) Reuben Tan Kai Le [Hua Yi Secondary School]
3rd) Sean Nelson [Tanglin Trust School]
4th) Caleb Lee [Tanglin Trust School]
5th) Christine Ong Shu Hui [CHIJ Katong Convent]
6th) Cladys Lian [Anglican High School]
7th) Ernest Ang Shao Yang [Maris Stella High School]
8th) Natalie Raye [Anglican High School]
9th) Gauri Kumar [Tanglin Trust School]
10th) Mahashini Chettiar [Tanjong Katong Girls' School]
11th) Hannah Coulstock [Tanglin Trust School]
Tied 12th) Ron Joshua Abes Poloyapoy [Woodlands Secondary School]
Tied 12th) Jaye Lin [St Hilda's Secondary School]
14th) Aliyyah Bte Alam [Kent Ridge Secondary School]
15th) Matthew Guangdao [Assumption English School]
16th) Anthony Tay [Assumption English School]
17th) Ray Jerram [Tanglin Trust School]
Tied 18th) Sanjana Ransilu Piyasanka [Tanjong Katong Girls' School]
Tied 18th) Akshay Changaroth [St Gabriel's Secondary School]
20th) Ayu Permata Halim Mendoza [Assumption English School]

Top 20 Speakers of Gold Division:
 
1st) Tan Tze Yang, Matthew [Raffles Institution]
2nd) Bharath Anantham [Raffles Institution]
3rd) Kenneth Poh Wen Qiang [Raffles Institution]
4th) Megan Yeo Shu'En [Raffles Grls' School]
5th) Lauren Tse Yi [Methodist Girls' School]
6th) Lee Wei Le [Hwa Chong Institution]
7th) Lee Wen Min, Chloe [Raffles Girls' School]
8th) Sam Nicole Elizabeth [St. Margaret's Secondary School]
9th) Chen Jiaqi [Nanyang Girls' High School]
10th) Suneeti Sreekumar [National Junior College]
11th) Gwee Yi Xin [Methodist Girls' School]
12th) Kristen Arisa Chiaranussati [Methodist Girls' School]
13th) Timothy Koh Shao Wei [Anglo-Chinese School (Barker Road)]
14th) Joshua Low Zhong Yu [Catholic High School]
15th) Vanika Mahesh [United World College of Southeast Asia (Dover Campus)]
16th) Ashlyn Cheong [St. Margaret's Secondary School]
17th) Nigel Tan [Anglo-Chinese School (Barker Road)]
18th) Priscilla Lee [St. Margaret's Secondary School]
19th) Kaaviya Ramesh [Cedar Girls' Secondary School]
20th) Krishna Kumar Sudishka [Tanjong Katong Girls' School]
*Names in bold within the second list indicate that the speakers are members of Silver Division teams who excelled in the tournament and instead ranked in a higher category of Gold Division Speaker Awards.

Silver Division
 
Champion Team:
St Margaret's Secondary School
 
1st Runner-Up Team:
Kent Ridge Secondary School
 
Semi-Finalists:
CHIJ Katong Convent
Singapore American School
 
Gold Division
 
Champion Team: 
Raffles Institution
 
1st Runner-Up Team:
Hwa Chong Institution
 
Semi-Finalists:
Nanyang Girls' High School
Methodist Girls' School
 
Motions
 
Round 1: This House, as Japan, would alter Article 9 of the Constitution to allow for remilitarization
 
Round 2: This House would ban advertising that is aimed at children
 
Round 3: This House would make a receipt of welfare for families conditional on enrolling children in primary school
 
Semi-Finals: This House supports the use of hashtag activism to create political change
 
Silver Finals: This House supports free immigration
 
Gold Finals: This House would ban the publication of election polls during the run-up to an election

Contact Info

Debate Association (Singapore)

outreach@debates.org.sg