Error
  • Your server has Suhosin loaded. Please follow this tutorial.
  • Koowa wasn't found. Please install the Koowa plugin and enable it.
Print

Dunman High School Debate Invitational 2013 Results

Written by DA(S) Admin on .

Here's the results of the Dunman High School Debate Invitational 2013.

Top 10 Novice Speakers:
10) Jack Gan, Pioneer Junior College
9) Colin Tan, Catholic Junior College Team A
8) Sung Yu Xin, Dunman High School Team A
7) Damon Tan, Hwa Chong Institution
6) Yvonne Lopez, Pioneer Junior College
5) Navya Sinha, Meridian Junior College
4) Tyne Lam, Dunman High School Team A
3) Lin Ziyi, Catholic Junior College Team B
2) Arjun Malik, Singapore American School
1) Lim Jun Ping, Tampines Junior College

Top 10 Open Speakers (including the Novice Speakers):
20) Rachel Chia, Temasek Junior College
19) Tyne Lam, Dunman High School Team A
18) Sherilyn Chew, NUS High School of Mathematics and Science
17) Lin Ziyi, Catholic Junior College Team B
16) Arjun Malik, Singapore American School
15) Annette Yeo, Anglo-Chinese Junior College
14) Lim Jun Ping, Tampines Junior College
13) Subramaniam s/o Narayanan, Tampines Junior College
12) Joshua Heng, Debate Development Initiative
11) Denise Yong, Victoria Junior College
10) Benson Lim, Temasek Junior College
9) Lai Shueh Chien, Anglo-Chinese Junior College
8) Leonard Yip, Victoria Junior College
7) Sarah Tay, Debate Development Initiative
6) Sheldon Lim, Victoria Junior College
5) Jonathan Poh, Temasek Junior College
4) Samuel Wittberger, Anglo-Chinese Junior College
3) Wee Yenjean, Raffles Institution
2) Seah Ying Ying, Debate Development Initiative
1) Lee Chin Wee, Raffles Institution

Semifinalists:
- Hwa Chong Institution (Angela Lin, Damon Tan, Dorothy So, See Wern Hao, Takashima Kenji) - lost to RI 5-0.
- Victoria Junior College (Denise Yong, Leonard Yip, Ow Ying Chang, Sheldon Lim, Ynez Tan) - lost to TJC 5-0.

Finalists:
- Temasek Junior College (Benson Lim, Clifford Chew, Jonathan Poh, Leong Hui Ling, Rachel Chia)

Champions:
- Raffles Institution (Lee Chin Wee, Samuel Teo, Tan Kuan Hian, Wee Yenjean, Yang Yixuan) - defeated TJC 9-0

Best Speaker of the Grand Finals: 1st Prop, Lee Chin Wee (RI)

Contact Info

Debate Association (Singapore)

outreach@debates.org.sg